Південне міжрегіональне управління ДПС
по роботі з великими платниками податків
Ключові слова
Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua

Арифметична або методологічна помилка в податковій декларації, яка не призвела до заниження суми податкових зобов’язань чи завищення від’ємного значення. Чи передбачено штраф?

, опубліковано 26 листопада 2021 о 15:18

   Начальник Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП Володимир Коломієць розповів під час бесіди з кореспондентом інтернет-видання, чи передбачена податковим кодексом відповідальність за арифметичну або методологічну помилку в податковій декларації, яка, у підсумку, не призвела до заниження суми податкових зобов’язань чи завищення від’ємного значення.

Керівник звернув увагу, що під визначенням ”арифметичної помилки” слід розуміти помилку або описку, допущенну платником податку при заповненні декларацій (розрахунків) або додатків до них, зокрема, при виконанні арифметичних дій, передбачених при обчисленні об’єкта оподаткування з метою визначення податкових зобов’язань з податку, збору, обов’язкового платежу (додавання або вирахування відповідних рядків), а також описку, допущену при перенесенні даних із додатків, на підставі яких заповнюються відповідні рядки декларації (неправильно поставлена кома при застосуванні одиниці виміру, неправильно перенесений підсумок з додатка та ін.).
     Під ”методологічною помилкою” слід розуміти помилку, допущену платником податків при складанні ним декларації, яка полягає у неправильному застосуванні або незастосуванні ставок оподаткування чи коефіцієнтів при визначенні податкового зобов’язання з того чи іншого податку, збору (обов’язкового платежу).
     Визначення цих термінів міститься у роз’ясненні Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності від 20.03.2001 № 06-10/167, а також у листі Державної податкової адміністрації України від 06.07.2001 № 9018/7/23-3317.
     Статтею 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) передбачено визначення понять які вживаються в ПКУ. В даній статті поняття арифметичні або методологічні помилки відсутні.
     Відповідно до ст. 76 ПКУ передбачено порядок проведення камеральної перевірки.
     Камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.
     Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
     Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов’язкова.
     Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог ст. 86 ПКУ.
     У главі 11 ПКУ не передбачено застосування відповідальності до платників податків у разі виявлення порушень, які не призвели до заниження податкових зобов’язань.
   Підсумовуючи посадовець підкреслив, що ПКУ не передбачено визначення арифметичної або методологічної помилки, та відповідальності за дані помилки.