Керівник Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Олександр Батрак розповів про можливість отримання іноземною компанією статусу податкового резидента України, відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 13.12.2021 №663, яким затверджено Порядок взяття на облік та зняття з обліку іноземної компанії як платника податку на прибуток підприємств зі статусом податкового резидента України.
Виконувач обов’язків начальника Південного міжрегіонального управління ДПС підкреслив, що Порядок спрямований на забезпечення виконання положень Податкового кодексу України, якими визначені умови місця ефективного управління на території України юридичних осіб, що утворені відповідно до законодавства інших країн, тобто іноземних компаній. Крім того, документ регламентує отримання такою компанією статусу податкового резидента України як платника податку на прибуток підприємств та дає можливість відмовитись від цього статусу.
Таким чином, Порядок № 663 стосується юридичних осіб, що утворені відповідно до законодавства інших країн (іноземні компанії) та мають місце ефективного управління на території України.
Коли Україна може вважатися місцем ефективного управління іноземної компанії згідно з податковим законодавством?
Згідно з ПКУ Україна вважається місцем ефективного управління, якщо дотримується одна або декілька з таких умов щодо іноземної компанії чи її видів діяльності:
а) проведення зборів виконавчого органу іноземної компанії регулярніше в Україні, ніж у будь-якій іншій країні;
б) прийняття управлінських рішень і здійснення іншої поточної (операційної) діяльності іноземної компанії її посадовими особами переважно здійснюється з України;
в) фактичне управління діяльністю іноземної компанії переважно здійснюється з України незалежно від наявності в осіб, які здійснюють таке управління, формальних (юридичних) повноважень для такого управління.
У разі якщо іноземна компанія може бути визнана такою, що має місце ефективного управління в іншій іноземній державі, місцем управління такої іноземної компанії визначається Україна, якщо в Україні виконується хоча б одна з таких умов:
- управління банківськими рахунками іноземної компанії;
- ведення бухгалтерського або управлінського обліку іноземної компанії;
- управління персоналом іноземної компанії.
Який порядок дій іноземної компанії, яка бажає реалізувати своє право на податкове резидентство в Україні?
Так, порядок взяття на облік іноземної компанії як платника податку на прибуток підприємств зі статусом податкового резидента України передбачає, що іноземна компанія до початку ефективного управління, тобто діяльності, на території України зобов’язана стати на облік у контролюючому органі за місцезнаходженням об’єкта діяльності.
Іноземна компанія, яка перебуває на обліку в контролюючому органі та внесена до реєстру платників податків - нерезидентів, для взяття на облік як платника Податку на прибуток зі статусом податкового резидента України має подати до контролюючого органу заяву іноземної компанії про взяття на облік або зняття з обліку як платника податку на прибуток підприємств зі статусом податкового резидента України за формою № 1-ІК, яка надається у додатку до Порядку № 663, з ознакою «Отримання статусу податкового резидента України».
У заяві компанією зазначається інформація про об’єкт (об’єкти) ефективного управління в Україні.
У випадку, якщо іноземна компанія не перебуває на обліку в контролюючому органі, то для взяття на облік як платника податку на прибуток зі статусом податкового резидента України вона повинна подати дві заяви, а саме:
- заяву за формою № 1-ІК з ознакою «Отримання статусу податкового резидента України»;
- заяву нерезидента (для іноземної юридичної компанії, організації або її відокремленого підрозділу) для внесення даних до реєстру платників податків - нерезидентів за формою № 1-ОПН (згідно з додатком 6 до Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588). При цьому іноземною компанією у п.п. 4 п. 2 розділу II Заяви за формою № 1-ОПН проставляється відмітка у полі «отримання статусу податкового резидента України» та обов’язково зазначається дата та номер заяви про отримання статусу податкового резидента України.
На підставі поданої Заяви № 1-ІК про отримання статусу податкового резидента України та з урахуванням дати її подання контролюючий орган вносить відповідні дані до Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб та до Реєстру платників податків - нерезидентів.
Іноземна компанія визнається податковим резидентом України в залежності від дати подання Заяви за формою № 1-ІК.
Які права та обов’язки іноземної компанії-податкового резидента України?
Іноземна компанія зі статусом податкового резидента України зобов’язана обраховувати та сплачувати податок на прибуток підприємств у загальному порядку, передбаченому ПКУ, для платників податку - резидентів з поданням до контролюючого органу, у якому така компанія перебуває на обліку як платник податків, податкових декларацій з податку на прибуток підприємств.
Водночас іноземна компанія має право відмовитися від статусу податкового резидента України на підставі подання Заяви за формою № 1-ІК з ознакою «Відмова від статусу податкового резидента України» до контролюючого органу та за результатами проведення відповідної перевірки контролюючим органом.
Зазначу, що відмова іноземною компанією від статусу податкового резидента України прирівнюється до ліквідації юридичної особи.
Оподаткування доходу, що виплачується у зв’язку з відмовою іноземною компанією від податкового резидентства, здійснюється на рівні акціонерів або інших осіб, які мають право на отримання такого доходу.
Контролюючим органом після отримання Заяви за формою № 1-ІК про відмову від статусу податкового резидента України вживаються заходи податкового контролю та проведення перевірки іноземної компанії. При цьому під час перевірки охоплюється період перебування у статусі податкового резидента України як платника податку на прибуток підприємств.
Після завершення перевірки та сплати до бюджету в повному обсязі грошових зобов’язань, що виникли за період податкового резидентства України, контролюючим органом знімає з обліку іноземну компанію зі статусом податкового резидента України.
Проте, звертаю увагу, що іноземна компанія може залишитись на обліку в контролюючому органі як платник податків-нерезидент у разі, якщо в такої компанії наявні в Україні відокремлені підрозділи, постійні представництва, або підприємство-нерезидент купує нерухомість чи отримує майнові права, відкриває банківські рахунки на території України тощо.
Повний перелік підстав зазначено у п. 64.5 ст. 64 глави 6 розділу II ПКУ.
Отже, підсумую, що іноземна компанія згідно з чинним законодавством, зокрема відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 13.12.2021 №663, може скористатися правом на отримання статусу податкового резидента України або відмовитись від набутого раніше статусу.
Довідково: Лист ДПС України від 22.02.2022 №3240/7/99-00-21-02-01-07