Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Як постачальнику відобразити у податковій декларації з ПДВ зменшення податкового зобов’язання на підставі розрахунку коригування, зареєстрованого в ЄРПН покупцем-платником ПДВ, який на період воєнного стану не мав змоги такої реєстрації?

, опубліковано 22 липня 2022 о 12:08

Порядок коригування податкових зобов’язань у зв’язку зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, регулюється ст. 192 ПКУ від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями.

Зокрема, якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок.

Постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної.

При цьому, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, де передбачено, що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно дотриматися термінів, зокрема, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, платники податків звільняються від передбаченої ПКУ відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Водночас, ПКУ не передбачено особливостей щодо відображення у податковій звітності з ПДВ коригування податкових зобов’язань постачальника у бік зменшення, у період дії воєнного, надзвичайного стану, у разі відсутності зареєстрованих в ЄРПН розрахунків коригування до відповідних податкових накладних. Отже, таке коригування здійснюється за правилами, визначеними п.п. 192.1.1 п. 192.1 ст. 192 ПКУ.

Виходячи із зазначеного, зменшення податкових зобов’язань з ПДВ на підставі розрахунку коригування, зареєстрованого в ЄРПН покупцем – платником ПДВ, який у період дії воєнного, надзвичайного стану не мав можливості своєчасної реєстрації, а здійснив її після припинення або скасування воєнного стану в Україні, відображається постачальником:

у податковій декларації з ПДВ за звітний (податковий) період, у якому здійснено перерахунок та складено такий розрахунок коригування – у разі реєстрації такого розрахунку коригування в ЄРПН протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні;

у податковій декларації з ПДВ за звітний (податковий) період, у якому такий розрахунок коригування зареєстровано в ЄРПН – у разі реєстрації такого розрахунку коригування в ЄРПН після сплину шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.