Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

В який термін ЮО у разі переходу в середині місяця кварталу з четвертої групи на третю групу з особливостями оподаткування на період дії воєнного стану може подати уточнюючу декларацію платника ЄП четвертої групи та зменшити податкові зобов’язання?

, опубліковано 05 вересня 2022 о 09:30

В який термін ЮО у разі переходу в середині місяця кварталу з четвертої групи на третю групу з особливостями оподаткування на період дії воєнного стану може подати уточнюючу (-і) декларацію(-ії) платника ЄП четвертої групи та яким чином зменшити податкові зобов’язання?

Відповідно до п.п. 295.9.1 п. 295.9 ст. 295 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI платники єдиного податку четвертої групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 01 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 ПКУ (п.п. 295.9.1 п. 295.9 ст. 295 ПКУ).

Підпунктом 295.9.2 п. 295.9 ст. 295 ПКУ встановлено, що платники єдиного податку четвертої групи сплачують податок щоквартально протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, у таких розмірах:

у I кварталі - 10 відсотків;

у II кварталі - 10 відсотків;

у III кварталі - 50 відсотків;

у IV кварталі - 30 відсотків.

Форма податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 09.12.2020 № 752).

Підпунктом 295.9.5 п. 295.9 ст. 295 ПКУ визначено, що платники єдиного податку четвертої групи зобов’язані у разі, коли протягом податкового (звітного) періоду змінилася площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у зв’язку з набуттям (втратою) на неї права власності або користування:

уточнити суму податкових зобов’язань з податку на період починаючи з дати набуття (втрати) такого права до останнього дня податкового (звітного) року;

подати протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним періодом, контролюючим органам за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки декларацію з уточненою інформацією про площу земельної ділянки, а також відомості про наявність земельних ділянок та їх нормативну грошову оцінку.

Згідно з п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розд. XIV ПКУ застосовуються з урахуванням, зокрема, таких особливостей:

платниками єдиного податку третьої групи можуть бути юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми (абзац перший п.п. 9.2 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ);

відсоткова ставка єдиного податку для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, встановлюється у розмірі 2 відс. доходу, визначеного відповідно до ст. 292 ПКУ (п.п. 9.4 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ);

для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платником з особливостями, встановленими п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву (абзац перший п.п. 9.8 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ);

суб’єкт господарювання вважається платником єдиного податку третьої групи з особливостями, встановленими п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ з наступного робочого дня після подання заяви - у разі подання заяви починаючи з 01 квітня 2022 року (абзац четвертий п.п. 9.8 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

З урахуванням терміну, визначеного п.п. 295.9.5 п. 295.9 ст. 295 ПКУ, для забезпечення відображення в інтегрованих картках платника достовірної інформації щодо зменшення податкових зобов’язань з єдиного податку, юридична особа у разі переходу в середині місяця кварталу з четвертої групи на третю групу з особливостями оподаткування на період дії воєнного стану може подати уточнюючу(-і) Декларацію(-ії) до 20 числа (включно) місяця, що настає за кварталом, в якому здійснена реєстрація суб’єкта господарювання платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 2 відс. доходу.

При цьому у р. 3 уточнюючої Декларації зазначається річна сума єдиного податку за поточний рік, обчислена за період з 01 січня поточного року до дати реєстрації суб’єкта господарювання платником єдиного податку третьої групи зі ставкою податку 2 відс. доходу, з розбивкою річної суми за кварталами наступним чином:

в кварталах, в яких платник єдиного податку перебував на четвертій групі повний квартал, зазначається сума єдиного податку, зазначена у р. 3 Декларації, що уточнюється;

в кварталі, в якому була здійснена реєстрація суб’єкта господарювання платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 2 відс. доходу, сума єдиного податку обчислюється (із застосуванням формул за відповідними колонками) до дня календарного місяця, у якому відбулась така реєстрація;

у кварталах, наступних за кварталом, в якому була здійснена реєстрація суб’єкта господарювання платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 2 відс. доходу, проставляється «0».

До р. 4 уточнюючої Декларації переносяться показники р. 3 Декларації, що уточнюється.

У р. 6 уточнюючої Декларації зазначаються нараховані до зменшення податкові зобов’язання у відповідних кварталах.