Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Правила реєстрації податкових накладних при експорті товарів: що змінилося з 1 грудня 2024 року?

, опубліковано 28 березня 2025 о 09:07

З 1 грудня 2024 року набули чинності оновлені правила реєстрації податкових накладних (ПН) для операцій з експорту окремих видів товарів. Відповідно до змін у Податковому кодексі України, експортери повинні враховувати нові вимоги щодо реєстрації ПН у Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).

Основні зміни та вимоги

Окремі накладні для кожного товару

Згідно з підпунктами 97.1 та 97.2 п. 97 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, платник ПДВ, що експортує певні види товарів, зобов’язаний складати окрему податкову накладну (ПН_РЕЗ) для кожного товару та реєструвати її в ЄРПН до подання митної декларації.

Відсутність граничних строків реєстрації

Чітко визначених строків для реєстрації ПН_РЕЗ або розрахунків коригування (РК_РЕЗ) в ЄРПН не передбачено. Водночас без реєстрації такої накладної експортер не зможе розпочати митне оформлення товару.

Реєстрація та квитанції

Після подання ПН_РЕЗ або РК_РЕЗ на реєстрацію в ЄРПН відповідь про прийняття, неприйняття чи зупинення реєстрації надходить протягом трьох операційних днів.

Скасування реєстрації у разі відсутності митного оформлення

Якщо після реєстрації ПН_РЕЗ в ЄРПН митна декларація не подана протягом 30 календарних днів, така накладна автоматично скасовується разом із відповідними РК_РЕЗ.

Що це означає для експортерів?

Важливо вчасно реєструвати ПН_РЕЗ до подання митної декларації.

Контролювати строки митного оформлення, адже через 30 днів реєстрація може бути анульована.

Перевіряти статус квитанцій у ЄРПН, щоб уникнути проблем із податковими накладними.

Дотримання нових вимог допоможе уникнути затримок при експорті та уникнути можливих податкових ризиків.

 

Зазначену інформацію розміщено у розділі «Запитання-відповіді з Бази знань» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (ЗІР)

Нагадаємо, що суб’єкти господарювання та громадяни також мають можливість скористатися Базою знань. Її розміщено на вебпорталі ДПС у розділі «Запитання-відповіді з Бази знань» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (ЗІР).