Відповідно до статті 192 Податкового кодексу України (ПКУ), у разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг після їх постачання (у тому числі внаслідок повернення товарів, зміни ціни або повернення попередньої оплати), платник податку зобов’язаний здійснити коригування податкових зобов’язань і податкового кредиту шляхом складання розрахунку коригування (РК) до податкової накладної (ПН).
У випадках, коли РК передбачає зменшення суми компенсації постачальнику, обов’язок щодо його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) покладається на отримувача (покупця) товарів/послуг.
Відлік строку для реєстрації РК
Згідно з п. 201.10 ст. 201 ПКУ, граничний строк для реєстрації в ЄРПН РК, що передбачають зменшення компенсації, становить 15 календарних днів з дати отримання РК покупцем.
У зв’язку з воєнним станом в Україні, тимчасово діють зміни до строків, установлені п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ. Зокрема, з дати набрання чинності Законом України № 2876-IX від 12.01.2023, тобто з 16 січня 2023 року, протягом дії воєнного стану та ще 6 місяців після його припинення або скасування, строк реєстрації таких РК подовжено до 18 календарних днів з моменту їх отримання покупцем.
Штрафні санкції
У разі порушення строків реєстрації РК, застосовуються штрафні санкції відповідно до:
п. 120¹.1 ст. 120¹ ПКУ — в загальному порядку;
п. 90 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ — у період дії воєнного стану.
Штраф накладається на того платника ПДВ, на якого покладено обов’язок щодо реєстрації РК, тобто на покупця, у випадку зменшення суми компенсації.
Відлік строку для нарахування штрафних санкцій ведеться з дати фактичного отримання РК покупцем від постачальника.
Технічне підтвердження дати отримання РК
З червня 2024 року ДПС впровадила електронний сервіс обміну розрахунками коригування на зменшення суми компенсації — SWinED (Single Window of Electronic Documents). API сервісу доступне за посиланням: http://obmen.tax.gov.ua
Основні переваги:
пряме з’єднання (протокол SOAP);
використання сертифікованих засобів КЕП для підписання й шифрування документів;
фіксація дати отримання РК покупцем;
інтеграція з ІКС «Електронний кабінет» та іншими електронними системами.
Фіксація дати отримання РК в системі SWinED дозволяє податковим органам чітко визначити, з якої дати починається відлік строку для його реєстрації та, відповідно, чи були дотримані вимоги законодавства.
Що варто зробити платнику?
Платникам ПДВ, які здійснюють обмін РК на зменшення з контрагентами, рекомендується впровадити використання SWinED, звернувшись до свого провайдера електронного документообігу. Це забезпечить:
автоматичну фіксацію дати отримання документів;
зниження ризику помилок і порушень;
підтвердження дотримання законодавчо встановлених строків під час перевірок.
Зазначену інформацію розміщено у розділі «Запитання-відповіді з Бази знань» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (ЗІР)
Нагадаємо, що суб’єкти господарювання та громадяни також мають можливість скористатися Базою знань. Її розміщено на вебпорталі ДПС у розділі «Запитання-відповіді з Бази знань» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (ЗІР).