Відповідно до положень Податкового кодексу України (ПКУ), платник податку на додану вартість має право врахувати від’ємне значення з ПДВ, що виникло за результатами звітного періоду, у зменшення суми податкового боргу, який виник у попередні податкові періоди.
Коли і як визначається сума боргу?
Сума податкового боргу з ПДВ, яку можна зменшити за рахунок від’ємного значення, визначається станом на перше число місяця, у якому подається податкова декларація.
При цьому враховується лише та частина боргу, що:
- виникла з ПДВ за минулі податкові періоди (включаючи відстрочені/розстрочені зобов’язання),
- не перевищує реєстраційну суму в системі електронного адміністрування ПДВ на момент отримання контролюючим органом декларації.
Як це виглядає в декларації?
Сума від’ємного значення, що йде на зменшення боргу, відображається у рядку 20.1 податкової декларації з ПДВ. Ця сума дорівнює загальній сумі з графи 8 таблиці 1 додатку Д2 до декларації.
Інформаційна база для визначення боргу
Податкові органи ведуть облік податкових зобов’язань через інтегровану картку платника (ІКП). У ній фіксується:
- сума боргу,
- дати виникнення зобов’язань,
- сплати, штрафи та пеня (у хронологічному порядку).
Як зараховується сплата?
Згідно з Порядком ведення обліку (наказ Мінфіну № 5), при надходженні коштів у рахунок ПДВ, вони зараховуються у такій послідовності:
Спочатку — у погашення податкового зобов’язання;
Потім — у погашення штрафів;
І лише в останню чергу — у погашення пені.
Таким чином, для того щоб зменшити податковий борг з ПДВ за рахунок від’ємного значення, слід орієнтуватися на стан ІКП на перше число місяця подання декларації та враховувати обмеження щодо реєстраційної суми.
Зазначену інформацію розміщено у розділі «Запитання-відповіді з Бази знань» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (ЗІР)
Нагадаємо, що суб’єкти господарювання та громадяни також мають можливість скористатися Базою знань. Її розміщено на вебпорталі ДПС у розділі «Запитання-відповіді з Бази знань» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (ЗІР).