Закон України № 3813-IX, ухвалений у 2024 році, спрямований на впровадження нових механізмів податкового адміністрування під час воєнного стану. Ці зміни зосереджені на стимулюванні добровільного дотримання податкового законодавства через запровадження особливих умов для платників податків із високим рівнем податкової культури. Нижче розглянемо основні положення цього закону.
В рамках закону впроваджено систему комплаєнсу (управління податковими ризиками), а також Перелік платників, які мають високий рівень дотримання податкових зобов'язань. До нього включаються юридичні та фізичні особи-підприємці, які відповідають певним критеріям, зокрема:
До Переліку можуть увійти платники податків, які демонструють сумлінне виконання податкових обов’язків, зокрема:
У випадку сільськогосподарських підприємств враховується сплата податків на гектар землі, що відповідає середнім показникам по країні.
Платники податків, які будуть включені до Переліку, отримають низку преференцій:
4.Комплаєнс-менеджер: новий інститут податкового адміністрування
Для платників податків, включених до Переліку, передбачено взаємодію з комплаєнс-менеджером. Цей фахівець відповідатиме за консультування, допомогу у мінімізації податкових ризиків і взаємодію з податковими органами, що включає:
Закон також зобов'язує податкові органи щоквартально публікувати критерії, яким повинні відповідати платники для включення до Переліку. Інформація про відповідність критеріям надсилатиметься платникам через електронний кабінет. Це спрямовано на забезпечення прозорості та прогнозованості дій контролюючих органів, а також на запобігання корупційним ризикам.
Таким чином, Закон № 3813-IX запроваджує інноваційні механізми адміністрування податків, орієнтовані на створення умов для підвищення податкової культури та забезпечення більш лояльного підходу до платників податків, які дотримуються законодавства. Ці зміни покликані не тільки стимулювати добровільну податкову дисципліну, але й створити рівні умови для сумлінних підприємців під час воєнного стану в Україні.