Платники податку на додану вартість зобов’язані своєчасно здійснювати реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування до них у Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). Проте в окремих випадках порушення строків такої реєстрації не тягне за собою фінансових санкцій. У цьому роз’ясненні розглянемо, у яких ситуаціях відповідальність все ж настає, а в яких — ні.
Правові підстави
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (ПКУ), платник ПДВ — продавець зобов’язаний:
скласти податкову накладну;
зареєструвати її у ЄРПН у встановлені строки;
надати покупцю за його вимогою.
У разі зміни компенсації вартості товарів/послуг (перегляд ціни, повернення, зміна обсягів), коригування податкових зобов’язань і податкового кредиту відбувається шляхом складання та реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної (п. 192.1 ст. 192 ПКУ).
Граничні строки реєстрації та санкції за їх порушення
Строки реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування визначені:
п. 201.10 ст. 201 ПКУ;
п. 89 підрозд. 2 розд. XX ПКУ;
п.п. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. XX ПКУ (у період воєнного стану).
Фінансова відповідальність за порушення строків передбачена:
статтею 120¹ ПКУ;
п. 90 підрозд. 2 розд. XX ПКУ — тимчасово, на період дії воєнного стану та шість місяців після його завершення.
Розмір штрафу залежить від:
суми ПДВ у накладній/розрахунку коригування;
кількості днів прострочення.
Для окремих категорій операцій (звільнених від ПДВ, оподаткованих за 0%, складених за статтями 198.5 або 199 ПКУ) штраф становить 2% від обсягу постачання без ПДВ, але не більше 1020 грн.
Виняток: коли штраф не застосовується
Якщо розрахунок коригування:
не пов'язаний із виправленням помилок у заголовній частині податкової накладної,
не змінює обсягів постачання та
не впливає на суму податкових зобов’язань,
то штрафні санкції не застосовуються. Це пояснюється відсутністю об’єкта для нарахування штрафу, адже немає фактичного порушення, яке б вплинуло на податкові зобов’язання сторін.
Помилки в обов’язкових реквізитах: окремий вид відповідальності
Окремо слід зазначити: якщо контролюючий орган у межах перевірки, проведеної на підставі заяви покупця, виявить помилки в обов’язкових реквізитах, передбачених п. 201.1 ст. 201 ПКУ (наприклад, невірна дата, назва контрагента тощо), то згідно з п. 120¹.3 ст. 120¹ ПКУ:
на продавця накладається штраф у розмірі 170 грн;
платник податку зобов’язаний усунути порушення.
Поради платникам ПДВ
Перед складанням розрахунку коригування — чітко визначайте, чи впливає він на податкові зобов’язання та обсяги постачання.
Для технічних або інформаційних змін у ПН, які не змінюють податкову базу, реєстрація РК має відбутися, але штраф може не застосовуватись при затримці.
Завжди зберігайте підтвердження складання та реєстрації ПН/РК, а також спілкування з контрагентами у разі спорів.
Висновок:
Не всі порушення строків реєстрації розрахунків коригування в ЄРПН тягнуть за собою застосування штрафних санкцій. У випадках, коли відсутній вплив на обсяги постачання та податкові зобов’язання, така відповідальність не настає. Водночас податкову дисципліну слід підтримувати постійно, аби уникнути фінансових ризиків та претензій з боку контролюючих органів.
Зазначену інформацію розміщено у розділі «Запитання-відповіді з Бази знань» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (ЗІР)
Нагадаємо, що суб’єкти господарювання та громадяни також мають можливість скористатися Базою знань. Її розміщено на вебпорталі ДПС у розділі «Запитання-відповіді з Бази знань» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (ЗІР).