Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Штрафи за нерозблоковані податкові накладні: коли вони застосовуються?

, опубліковано 17 квітня 2025 о 09:14

Платники податків часто стикаються із ситуацією, коли реєстрація податкової накладної (ПН) або розрахунку коригування (РК) у Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) зупиняється. Що робити в такому випадку, і чи будуть накладені штрафи, якщо не подати необхідні документи для розблокування?

Чому зупиняють реєстрацію?

Згідно з Податковим кодексом України (ПКУ), реєстрація ПН/РК може бути зупинена з підстав, визначених Кабінетом Міністрів України. Для її розблокування платник податків має подати копії документів та письмові пояснення, що підтверджують реальність операції.

Чи застосовуються штрафи за нерозблоковану накладну?

Відповідно до пункту 12011.2 статті 12011 ПКУ, штрафи не застосовуються на період зупинення реєстрації накладної. Тобто, поки триває процес розгляду документів, платника не штрафують. Однак є важливий нюанс:

  • Якщо протягом 365 днів платник податку не подав документи для розблокування або не оскаржив відмову у реєстрації, то у разі виявлення факту здійснення операції без зареєстрованої ПН/РК контролюючий орган накладає штраф.

 

Що буде після податкової перевірки?

Якщо податкова перевірка виявить, що операція відбулася, а податкові зобов’язання виникли, але ПН/РК так і не була зареєстрована, то штраф неминучий. Однак, якщо накладну зареєструвати до початку перевірки, штрафи не застосовуються.

Отже, для того щоб уникнути штрафів, важливо:

  • Вчасно подавати документи для розблокування ПН/РК (протягом 365 днів).
  • Оскаржувати рішення про відмову у реєстрації, якщо вона була безпідставною.
  • Не ігнорувати податкові повідомлення та контролювати статус реєстрації накладних у ЄРПН.

Дотримання цих правил допоможе уникнути фінансових втрат і проблем із податковими органами.

 

Зазначену інформацію розміщено у розділі «Запитання-відповіді з Бази знань» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (ЗІР)

Нагадаємо, що суб’єкти господарювання та громадяни також мають можливість скористатися Базою знань. Її розміщено на вебпорталі ДПС у розділі «Запитання-відповіді з Бази знань» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (ЗІР).